فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 21013
تاریخ انتشار: ج, 1396/09/24 - 16:28
قیام انقلابی مردم روستای نیارق در 18 دی ماه 57 در سطح کشور بی نظیر است
رئیس حوزه هنری استان اردبیل گفت: قیام تاریخی و خونین مردم روستای نیارق در ۱۸ دی ماه سال ۱۳۵۷ و تقدیم پنج شهید انقلابی در مبارزه با رژیم پهلوی اقدامی منحصر به فرد است که روستای نیارق از این بابت درسطح کشور بی نظیر است و باید معرفی گردد.

به گزارش شکوه فرهنگ، امیر رجبی، رئیس حوزه هنری استان اردبیل گفت: قیام تاریخی و خونین مردم روستای نیارق در ۱۸ دی ماه سال ۱۳۵۷ و تقدیم پنج شهید انقلابی در مبارزه با رژیم پهلوی اقدامی منحصر به فرد است که روستای نیارق از این بابت درسطح کشور بی نظیر است و باید معرفی گردد.

 

وی با اشاره به حرکت انقلابی مردم این روستا در تبعیت از رهبری حضرت امام (ره)، اظهار داشت: در روز 18 دی ماه سال 1357 و همگام با ملت انقلابی ایران، اهالی روستای نیارق با شرکت در راهپیمایی‌، علیه رژیم ستم شاهی شعار داده و حماسه ماندگاری را خلق کردند و در این راهپیمایی ۵ نفر از اهالی روستا به درجه رفیع شهادت نائل آمده و تعدادی هم مجروح شدند.

 

رئیس حوزه هنری استان اردبیل گفت: برنامه های متعددی برای اجرا در طول برگزاری یادواره پیشنهاد و تصویب شد که بخشی از این برنامه ها عبارتند از: تجلیل از خانواده های شهدای روستای «نیارق»، اجرای شب شعر و خاطره در شهر آبی بیگلو، بازدید اصحاب رسانه و خبرنگاران و مدیران استان از روستا به همراه برگزاری نشست خبری در تشریح وقایع قیام مردم نیارق درسال 1357، تولید و پخش برنامه های تلویزیونی از روستای نیارق با محوریت مرور خاطرات مردم روستا در مورد قیام ۱۸ دی از شبکه سبلان در دستور کار گرفته است.

 

وی افزود: نامگذاری یکی از اماکن عمومی شهرهای اردبیل و نمین به نام شهدای انقلابی روستای نیارق، فضا سازی محیطی در شهرهای مختلف استان، ساخت المان و بنای یادبود قیام مردم نیارق، تولید و پخش مستند «نهضت خونین مردم نیارق» از شبکه های ملی و استانی، رونمایی از کتاب شهدای روستای نیارق، مسابقه شعر، نقاشی و مقاله نویسی با موضوع قیام مردم نیارق در سطح مدارس شهرستان نمین، چاپ و انتشار تمبر یادبود قیام انقلابی مردم نیارق، تهیه تندیس یادبود حادثه 18 دی ماه 57 روستای نیارق برگزار خواهد شد.

 

رجبی ادامه داد: برگزاری یادواره شهدای روستای نیارق در مسجد جامع روستا با حضور بانوان و در نهایت برگزاری برنامه اصلی یادبود با حضور سخنران کشوری و برنامه های مختلف فرهنگی و هنری خواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری بسیج

انتهای پیام/*

ارسال نظر