فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20688
تاریخ انتشار: ي, 1396/05/15 - 21:11
موج واکنش ها نسبت به اقدام ناشایست برخی نمایندگان در مراسم روز تحلیف؛
نمایندگان سلفی بگیر باید از پیشگاه مردم عذرخواهی کنند/ این اقدام اعتبار مجلس ایران را پایین آورد
نمایندگان سلفی بگیر باید از پیشگاه مردم عذرخواهی کنند/ این اقدام اعتبار مجلس ایران را پایین آورد
گرفتن عکس سلفی نمایندگان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری و با این وضعی که در تصاویر مشاهده کرده ایم بسیار تاسف انگیز است چراکه نمایندگان مان جوری برای گرفتن عکس یادگاری با یک زن بدحجاب ذوق زده شده و دست و پایشان را گم کرده بودند که نمی دانستند چه باید بکنند.

به گزارش شکوه فرهنگ، رفتار عجیب برخی نمایندگان در مراسم تحلیف رئیس جمهور برای گرفتن عکس یادگاری با خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، واکنش های گسترده ای در فضای مجازی به همراه داشته است، و اگر به ماجرای سلفی گرفتن روز گذشته نمایندگان مجلس کمی با دقت و عمیق تر نگاه کنیم، خواهیم دید فاجعه خیلی فراتر از عکس یادگاری است.

 

حتی فراتر از تنزل سطح «نمایندگان» و کیفیت «پارلمان» در ایران است، چرا که ماجرا برمی گردد به احیاء روح «اجنبی پرستی» و «اجنبی دوستی» در سطوح «تقنینی» و «اجرایی» کشورمان که بسیار تاسف انگیز است و باید راه چاره ای جدی برای آن در نظر گرفته شود.
 
 
گرفتن عکس سلفی نمایندگان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری و با این وضعی که در تصاویر مشاهده کرده ایم بسیار تاسف انگیز است چراکه نمایندگان مان جوری برای گرفتن عکس یادگاری با یک زن بدحجاب ذوق زده شده و دست و پایشان را گم کرده بودند که نمی دانستند چه باید بکنند، این نمایندگان بهتر بود فرصت را غنیمت شمرده و از این مادر تحریم ها می خواستند پیگیر برجامی که 20 دقیقه در مجلس آن را تصویب کردند باشند نه این که با این رفتار زشت و زننده عکس یادگاری بگیرند و از حضور غربی ها در مجلس ذوق زده شوند.
 
 
روزی این روحیه منجر به «برجام» می شود، روزی سر از «آی پی سی» در می آورد و روز دیگر در سند «2030» جلوه می کند. باید سوگوارانه بپذیریم که با وجود چنین «مجلس» و «دولت» اجنبی دوست، باید حداقل 4 سال تحمل این غرب زده ها را داشته باشیم و تحمل کنیم که برخی مسئولان مان به این شدت غرب زده هستند.
 
 
غرب زدگی برخی و خوشحالی شان از گرفتن عکس یادگاری با غرب ها آن قدر زیاد است که از شدت ذوق نمی دانند چطور برخوردی در سطح مسئولیت شان داشته باشند و این توقع زیادی است از آنها که با این تفکر و روحیه شان انتظار رفع مشکلات مردم و پیگیری دغدغه های مقام معظم رهبری را از آنها داشته باشیم.
 
 
در همین ارتباط برخی مسئولان و سیاسیون واکنش های تندی را نسبت به این اقدام بحث برانگیز داشته اند که در ذیل به آن می پردازیم.
 
 

* نمایندگان سلفی بگیر باید از پیشگاه مردم عذرخواهی کنند

حمیدرضا ترقی در این خصوص گفت: طبیعی است که اقدام صورت گرفته توسط چند تن از نمایندگان قابل تعمیم به همه آنها نیست و تعدادی از آنها نیز در رسانه ها نسبت به این اقدام عذرخواهی کردند.

 

اما باید اذعان کرد به طور کلی زمانی که نمایندگان در فضا و جو آنجا قرار گرفتند، احساس خودباختگی در آنها به وجود آمده بود که موجب شد عزت و شأن ملت ایران را نادیده گرفته شود.

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: این نمایندگان با این اقدام به غربی ها ضعف نشان دادند که تا چه حد علاقمند به تجدید روابط با آنها هستند و این را یک افتخار و ارزش می دانند.

 

وی تاکید کرد: عزت و استقلال ملت ایران چنین اقدامی را نمی پذیرد؛ همانطور که نمایندگان مجلس عصاره مقاومت، عزت و دیانت ملت ایران هستند، باید همان ویژگی های استقامت و عزتمندی را در ایفای وظایف نمایندگی رعایت کنند و نباید رفتار مغایر با شأن ملت و روحیه عموم مردم ایران باشد.

 

ترقی خاطرنشان کرد: امیدواریم که تعداد نمایندگانی که هنوز این خطا و غفلت را جبران نکردند، از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی کنند و همیشه شاهد این باشیم که اکثریت مجلس ما حافظ عزت، عظمت و کرامت ملت ایران باشند.

 

* نمایندگان سلفی بگیر اعتبار مجلس ایران را پایین آوردند

حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به سلفی برخی نمایندگان مجلس با "فدریکا موگرینی" اظهار داشت: این اقدام برخی نمایندگان بسیار زشت و در شأن مسئولان ایران نبود.
 

وی با بیان اینکه این اقدام اعتبار مجلس ایران را پایین آورد، اضافه کرد: متاسفانه هرازچند گاهی شاهد چنین اقداماتی هستیم که برخی نمایندگان پای میز وزرا، رئیس جمهور و مهمانان خارجی اقدام به گرفتن عکس سلفی می کنند.

 
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اقدام در شان هیچ نماینده ای نیست، افزود: در این خصوص رئیس مجلس و نمایندگان تذکر دادند ولی متاسفانه برخی همکاران وقتی این گونه می بینند از خود بی خود می شود و تصور می کنند با سلفی گرفتن جایگاهی در دل مردم پیدا می کنند.

 
وی با بیان اینکه این اقدامات باعث می شود خارجی ها تصور کنند که نمایندگان مجلس دل باخته برجامی هستند که در جا مانده، خاطر نشان کرد: این نمایندگان از مردم ایران عذر خواهی می کنند.
 
 

* نمایندگان سلفی بگیر با موگرینی صلاحیت نمایندگی ندارند

فائزه عظیم زاده اردبیلی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، هم در خصوص رفتار نمایندگان فراکسیون امید مجلس در سلفی گرفتن با موگرینی ضمن تأسف از این حرکت زشت اظهار داشت: اگر هویت دینی و شعور ملی خود را در هر جایگاه و کِسوتی که هستیم حفظ کنیم هیچ گاه در برابر مظاهر غرب و حکام خود باخته از خودمان خودباخته گی و بی ارادگی نشان نمی دهیم.

 

وی افزود: از یک نماینده مجلس انتظار می رود به عنوان نماینده  ملت ایران که به مجلس شورای اسلامی رفته است نماینده غیرت ، شعور سیاسی، رعایت موازین شرعی و اخلاقی باشد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)  ضمن اضافه کردن این مطلب که  نماینده مجلس باید نماینده در تشخیص دردهای مردم ، پیگیری و حل مشکلات مردم، استکبارستیزی و پیدا کردن راه حلی برای اقتدار و امنیت کشور باشد، خطاب به همه نمایندگان وابسته به احزاب و گروه های مختلف فراکسیون مجلس گفت: کسانی که تا این اندازه خود باخته در برابر نمایندگان کشورهای غربی برخورد می کنند و حرکت های منفعلانه دارند آیا غیرت، شعور دینی و ملی ، همیّت و مردانگی نسبت به آب و خاک و وطن را احساس می کنند؟

 

وی ادامه داد: بدون شک خودباختگی در برابر مظاهر غربی و کشورهایی که همواره ایران را به محاکمه کشیده اند و برخوردهای زشت و خارج از چارچوب حقوق بشر جهانی داشته اند و ایران در برابر درخواست های استکباری آن ها تاکنون ایستاده، جای این سوال باقی می ماند که عکس گرفتن، اظهار تواضع در برابر دشمنان دین و نداشتن گفتار با صلابت و توأم با اقتدار نشانه چیست؟!

 

عظیم زاده اردبیلی تأکید داشت: نمایندگانی از جنس نماینده های سلفی بگیر با موگرینی صلاحیت نمایندگی ندارند زیرا چارچوب اصلی نماینده بودن به التزام قانون اساسی ، ولایت فقیه و حفظ تمامیت ارضی و امنیت کشور است و نمایندگانی که در وسط راه این ویژگی ها را از دست می دهند صلاحیت خودشان را برای نماینده بودن را نیز از دست داده اند.

 

 استاد دانشگاه ابراز داشت: باید به همه نمایندگان دلسوز، فرهیخته و درد آشنا با دردهای مردم سلام و ادب بگوییم و از طرفی دیگر یک "نه" قاطعانه و مقتدرانه به آن دسته از نمایندگانی که تمامیت ارضی،  اقتدار اقتصادی ، امنیتی، سیاسی و علمی کشور را با سَر خم کردن خود ،  بی حرمتی به عرصه ها و موازین شرعین و خون شهدا نشان دادند، بگوییم .

 

وی با بیان اینکه برخی تنها گمان می کنند که آغوش باز کردن برای دشمن می تواند برای ایران اقتدار بیاورد، جمله امام خمینی (ره) را یادآور شد که فرمودند: یک قدم به سمت دشمن حرکت کردن و از اقتدار کوتاه آمدن بدون شک منجر به 5 قدم عقب نشینی کردن از حفظ دست آوردهای نظام خواهد بود.

 

عظیم زاده اردبیلی در خاتمه گفتگو ضمن تأثر دوباره از رفتار نمایندگان سلفی بگیر با موگرینی بیان داشت: امیدواریم کمیسیون امنیت ملی مجلس، شورای عالی نگهبان و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم گذار در رابطه با این حرکت زشت نمایندگان خطاکار برخورد قاطع و اصولی انجام دهند.

 

منبع: راه دانا

انتهای پیام/*

ارسال نظر